Site icon Zväz slovenského lyžovania

SLOVENSKÍ GRASSKI LYŽIARI ÚSPEŠNÍ V ČESKOM POHÁRI

Cez víkend 17. – 18. 8. sa uskutočnilo 3. kolo Českého pohára v lyžovaní na tráve v Štítné nad Vláří, na ktorom sa zúčastnili aj naši slovenskí pretekári. V piatok prebiehali tréningy, počas ktorých mali možnosť vyskúšať si terén a tvrdosť kopca. Súťažný program odštartoval v sobotu disciplínou obrovský slalom.

Ako prvá sa na štart postavila najmladšia pretekárka Anička Kokošková, ktorá svojím odvážnym výkonom získala veľký potlesk. Nasledovali Jakub Vitek, brat Matej Vitek a Zuzka Kokošková . Títo pretekári patria medzi najväčších zberateľov ocenení a aj tentoraz sa im podarilo získať popredné priečky – bratia Vitekovci obsadili prvé miesta a Zuzka Kokošková skončila na druhom mieste.

V kategórii U16 sa slovenské pretekárky postavili proti silnej konkurencii z Česka. Lívia Lepejová si udržala kontakt s najlepšími a je v tesnom závese za vedúcimi pretekárkami. Kristína Korienková vypadla v druhom kole, ale spolu s Alžbetou Boskovou pravidelne bojujú o popredné miesta. Všetky tri dievčatá budú chcieť v ďalších pretekoch vyrovnať svoje výkony a potrápiť české konkurentky.

Medzi juniorkami bola jedinou slovenskou zástupkyňou Tatiana Suchá, ktorá so stratou necelých 0,6 sekundy na víťazku obsadila konečné 5. miesto. V kategórii dospelých získala Nikol Fričová tretie miesto. Obrovský slalom v kategóriách junioriek a dospelých bol poznačený búrkou, takže preteky boli ukončené po prvom kole.

Po zlepšení počasia nasledovala disciplína Super G, v ktorej opäť bodovali najmä detskí pretekári. Tatiana Suchá však urobila chybu pri prejazde tzv. malou hranou, čo ju stálo lepšie umiestnenie, keďže preteky dokončila po páde.

Záverečný deň patril slalomu, čo je najsilnejšia disciplína najmladších pretekárov. Napriek bojovnosti sa chyby nevyhli Jakubovi Vitekovi a Zuzke Kokoškovej, čo ovplyvnilo ich umiestnenia z prvého pretekového dňa. Kristína Korienková tiež nešťastne spadla v druhom kole. Naopak, Tatiana Suchá prelomila smolu a po štvrtom mieste z prvého kola sa dokázala vyšplhať na konečné 2. miesto. Vyrovnanosť výkonov pretekárov potvrdzujú aj tesné časové rozdiely, pričom dievčatá v kategórii U16 dosiahli lepšie časy než ich starší kolegovia v kategórii juniorov.

Budúce ročníky sľubujú napínavé súboje na zjazdovkách, kde budú slovenskí grasski lyžiari určite bojovať o popredné priečky.