Slovensko bolo v závere týždňa dejiskom prestížneho lyžiarskeho a snoubordového podujatia vo voľnom teréne. V Jasnej sa predstavila svetová konkurencia vo freeride na medzinárodných pretekoch Jasna Adrenalin 2022.
„Robím na príprave podujatia od roku 2011 a môžem povedať, že máme za sebou doteraz najkvalitnejší ročník, a to z hľadiska štartujúcich pretekárov, počasia, ktoré vyšlo dokonale, ako aj tímu, ktorý sa podieľal na organizácii. Byť hostiteľom takéhoto významného podujatia je veľká zodpovednosť voči zúčastneným pretekárom a aj voči freeridovej asociácii. Nepredpokladal som, že po troch rokoch, čo sme tu nemali preteky, získame možnosť byť organizátormi jedného z troch finálových podujatí Freeride World Qualifier (FWQ). Viac je už iba byť súčasťou Freeride World Tour (FWT). Je to najmä vďaka tomu, že organizáciu pretekov máme zvládnutú za tie roky na vysokej úrovni. Na začiatku to boli len lokálne preteky, s ktorým začal Matej Hulej. On ukázal šéfovi FWT, aké sú tu podmienky a možnosti. Ten povedal, tak poďme do toho, aby aj na Slovensku bolo takéto podujatie. Postupne sme sa prepracovali k tomu, že u nás môže byť aj podujatie FWQ,“ vysvetlil Ladislav Mrava, predseda Slovenskej asociácie freeridového lyžovania (SAFL) a zároveň riaditeľ pretekov Jasna Adrenalin, pre ktorého je organizácia podujatia vášňou. „Ľudia, keď vidia moje nadšenie, tak ich práve ním dokážem stiahnuť k sebe.“
Freerideri zo zahraničia sa s obľubou vracajú do Jasnej. „Odozvy sú pozitívne najmä pre našu ľudskosť, priateľskosť, otvorenosť a náš prístup k pretekárom. Teraz tu boli jazdci svetového formátu, veď najlepší z troch finále FWQ postúpia do prémiovej FWT,“ poznamenal Mrava, ktorý dosiahol so svojimi spolupracovníkmi to, že sa postupne vypracovali až na štvorhviezdičkové preteky svetovej kvalifikačnej série Freeride World Qualifier. „Chceli by sme ísť aj vyššie, limitujú nás parametre trate, ktorá nespĺňa podmienku vertikálneho dropu. Ten musí byť od štartu po cieľ viac ako 600 metrov, no podľa podľa aktuálnej informácie z FWT by mohol dostať výnimku, aby sa v Jasnej mohlo uskutočniť aj podujatie z tejto najprestížnejšej série,“ uviedol Mrava.
Pre organizátorov pretekov v jazdení vo voľnom teréne je najväčšou výzvou tradične počasie. „To totiž nedokážeme ovplyvniť. Na tomto ročníku však bola pre nás najväčšou výzvou úloha urobiť online bodovanie tak, aby sme ho vedeli prenášať do cieľa pre pretekárov. Bolo to náročné, keďže tu nie je pokrytie signálom,“ prezradil šéf SAFL.
Na Jasna Adrenalin 2022 sa vďaka voľnej karte predstavili aj dvaja Slováci – Martin Babčan skončil 27. a Ján Tajboš obsadil 29. priečku. „U nás je freeridová komunita slabšia, nemáme v tomto odvetví základňu od žiakov po dospelých. U nás toto neexistuje, hoci napríklad vo Francúzsku a Švajčiarsku je to bežné. Chalani, ktorí sa tomu venujú, to robia zo zábavy, lebo sa im to páči. Nemajú podmienky, aby sa mohli výraznejšie presadiť, hoci už je tu určitá podpora zo strany zväzu,“ uviedol Mrava k slovenskej freeridovej realite.
Jazdenie vo voľnom teréne je veľký zážitok nielen pre samotných súťažiacich, ale aj divákov. „Pre mňa bol najväčší zážitok, že tí najlepší tu predviedli také skoky v určitých pasážach trate, aké sme v Jasnej ešte nemali. Ani som si nemyslel, že je možné urobiť napríklad backflip do takého strmého a úzkeho žľabu. Tento rok sa to v najkomplikovanejšom žľabe podarilo trom pretekárom. Sám seba som sa pýtal, či je to vôbec možné…,“ priznal Ladislav Mrava, ktorý ozrejmil, že čím kvalitnejší pretekári, tým je menej úrazov: „Majú to totiž nalyžované a trať detailne napozeranú. Lepšie vedia odhadnúť situáciu a variabilitu trate, že potom nejdú až do tak veľkého rizika ako menej skúsení jazdci.“