V MODERNÝCH DISCIPLÍNACH V ZAHRANIČÍ SLOVÁCI OPÄŤ BODOVALI

Zimná sezóna 2022/ 2023 finišuje a Slováci v moderných disciplínach stihli počas marca opäť bodovať. 20.-26.3.2023 sa v rakúskom Kitzsteinhorn – Kaprun konali medzinárodné preteky World Rookie Snowboard Finals. Tohto legendárneho podujatia sa zúčastnili jazdci, ktorí boli najlepší vo všetkých pretekoch seriálu World Rookie Tour 2023.

Slovensko reprezentovali traja mladí pretekári – Martin Józsa, Tadeáš Nedielka a Ella Görcsösová. 17-ročný Martin štartoval vo finále v kategórii Rookie Men, pričom sa mu podarilo umiestniť v TOP5 najlepších svetových pretekárov, keď obsadil konečné 5. miesto.

16-ročný Tadeáš Nedielka súťažil rovnako ako Martin v kategórii Rookie Men. V kvalifikácii sa umiestnil na 14. mieste z celkového počtu 33 pretekárov. 12-ročná snowboardistka Ella Görcsösová pretekala v kategórii Groom Girls a podarilo sa jej v kvalifikácii umiestniť na 12. mieste z 20 pretekárok. Tadeáš a Ella do finále síce nepostúpili, ale výsledok určite vedia zhodnotiť vo svoj prospech. Možnosť porovnať sa s medzinárodnou konkurenciou je ďalší krok ku ich novým skúsenostiam.

World Rookie Tour je súťaž vo freestyle v snowboarde a freeski do 18 rokov otvorená pre každého, kto sa chce stať profesionálnym pretekárom. Okrem kvalitných medzinárodných podujatí ponúka aj množstvo ďalších aktivít, ktoré pomôžu nováčikom rásť v oblasti profesionálneho športu, ako sú workshopy, natáčanie videí a fotenie, stretnutia a medzinárodné podujatia tímových manažérov, vstupenky na najlepšie akčné športové udalosti, či nezabudnuteľné party.

Popri tomto podujatí sa koncom marca konali aj FIS preteky Svetového pohára, na ktorom naši dvaja reprezentanti vo  švajčiarskej Silvaplan odhodlane predviedli svoje najlepšie triky.

Freestyle lyžiar Michael Oravec súťažil s ďalšími 49 pretekármi v slopestyle. Po dvoch jazdách sa mu podarilo umiestniť na vynikajúcom 21. mieste a po prvýkrát bodoval vo Svetovom pohári.

Snowboardista Samo Jaroš pretekal rovnako v disciplíne slopestyle. Pretekov sa celkovo zúčastnilo 51 pretekárov. Postup do finále Samovi tesne unikol, keď skončil na 17. mieste.

Zastúpenie sme mali aj na juniorských majstrovstvách sveta v snowboardcrosse, ktoré sa konali v talianskom Passo San Pellegrino v termíne 30. – 31.3.2023. Najlepšie sa naším pretekárom darilo v tímovej súťaži – Samuel Sakál a Katarína Pitoňáková obsadili 6. miesto spomedzi 33 tímov z 15 krajín.