Site icon Zväz slovenského lyžovania

Lyžovanie bez bolesti – pomôže vám Footfitting

Veľa lyžiarov robí chybu, keď si kupuje príliš veľké alebo nevhodné lyžiarky. Správny výber lyžiarok a ich následná úprava sú pritom základným predpokladom, aby sa na lyžiach cítili dobre a čo najmenej ich bolelo telo. S tým im môže pomôcť  komplexná úprava zjazdárskych topánok.

Niekto si povie, že to je dobré možno tak práve pre vrcholových lyžiarov a pre pretekárov, ale pre normálneho lyžiara to je zbytočnosť. Len ďalší nástroj k tomu, ako z nich vytiahnuť peniaze. Skúsenosti však potvrdzujú, že úprava lyžiarok sa oplatí aj športovým alebo rekreačným lyžiarom všetkých vekových kategórií. Neveríte? Tu sú argumenty.

Každý máme iné nohy, ale obúvame ich do lyžiarok, ktoré idú z výrobnej linky jedny ako druhé. Už len z toho logicky vyplýva, že individuálna úprava by sa hodila. A keď často lyžujeme niekoľko hodín, deň za dňom, celý týždeň. Jazdíme rôznou rýchlosťou, v rôznom teréne.

A poznáte to sami. Nohy začnú pri lyžovaní často rýchlo divne plávať v topánkach. Tak uťahujete klipsne, ale čím viac ich uťahujete, tým je to horšie. Keď po dvoch hodinách lyžovania začnú pekelne bolieť členky, predkolenia, kolená, stehná, sedacie svaly a často aj chrbát, tak to je presne ono.

Sme tu na to, aby sme bolesť a nepríjemné tlaky v lyžiarskych topánkach eliminovali. Upravíme zlé postavenie nôh, podporíme nožnú klenbu, tak že nedôjde k jej prepadu, zlepšíme váhovú disbalanciu, upravíme príliš veľkú tlakovú záťaž. Toto všetko sa totiž okamžite prenáša na ďalšiu časť pohybového aparátu a veľmi negatívne ho ovplyvní. Výsledkom úpravy sú potom nie len menšie bolesti pri jazde, ale i lepšie ovládanie lyží a technické zlepšenie. 

Veľkosť topánky sa skúša v prázdnom skelete (bez vnútornej látkovej alebo penovej čižmičky)

 

Hlavne aby topánka nebola moc veľká

Správny model topánky a správna flexia

Často sa hovorí, že dobrá topánka je dôležitejšia ako dobrá lyža. Je  to trochu nadnesené, ale zároveň i veľká pravda. Výber lyžiarskej topánky je jedným z najdôležitejších predpokladov pre to, aby sme si dobre zalyžovali.

Experti tvrdia, že až 80% z nás si vyberá topánky zbytočne veľké. Na našu obranu si priznajme, že to často v obchodoch nie je vôbec jednoduché. Málo kto nám odborne poradí, topánku si obujeme, zapneme, ale nemáme šancu ju vyskúšať v reálnej záťaži na snehu. To sa to potom zle vyberá.

Mali by sme preto začať u predavača odborníka, dajme preto na odporučenie dobrých lyžiarov. Ten by sa nás mal pýtať, ako lyžujeme, ako rýchlo, ako často, ako nás čo baví. A pomôže vybrať správny druh – model topánky so správnou flexiou, alebo zjednodušene tvrdosťou skeletu (materiálu).

Čím silovejší, rýchlejší lyžiar, tým volí vyššiu flexiu, aby jeho topánka odpovedala vyššiemu preťaženiu, ktoré v centrálnej fáze oblúku môže byť 2 až 2,5 násobok vlastnej váhy. Topánka tomu musí zodpovedať. Pokiaľ lyžiar kúpi príliš mäkkú topánku, hneď ju prešliapne a nemá dostatočnú odozvu, aby rýchly oblúk v preťažení ustál. A naopak. Pokiaľ zvolí príliš tvrdú topánku a pritom jazdí pohodlne, tak ju zase dostatočne neprešliapne, nedostane do optimálneho tlaku a nevyužije ich parametre. Aj jedno aj druhé je zlé.

Pre lepšie pochopenie, topánka sa musí pohybovať v čo najlepšom súlade s viazaním a lyžou. Preto napríklad u športového lyžovania volíme adekvátne športové lyže, väčšinou sendvičovú v kombinácii s tvrdšou topánkou v rozsahu 100 – 110 – 120 flexie. Len pre zaujímavosť, najlepší pretekári majú lyžiarky s flexiou i 200.

Správna veľkosť

A prichádza ďalšia kľúčová fáza, výber správnej veľkosti. Robí sa to odborne tak, že vyberieme zo skeletu vnútornú čižmičku a vlezieme nohou do skeletu. Že to znie ako nezmysel? Vôbec nie. Tak totiž najlepšie zistíme, ako topánka skutočne pasuje na nohu.

Palcom sa dotkne prednej časti skeletu a v zadnej časti pri päte vznikne malý priestor. Tam je ten zakopaný pes, kde sa meria rozsah. Čím športovejší lyžiar, tým by mal mať topánku tak akurát, proste skôr tesnejšiu ako väčšiu. Voľný priestor na dĺžku v topánke by u pretekárskeho lyžovania mal byť v rozsahu 0 až 0,5 cm. U športovo rekreačného lyžovania 0,5 až maximálne 1,5 cm.

Zistíme tiež, aká je anatómia nohy, ako ladí so skeletom, a zároveň určíme krízové miesta, kde sú tlakové body. Na základe toho vieme povedať, či je skelet optimálny alebo je potrebné vybrať iný, či sa prípadne dohodnúť na jeho vytiahnutí či frézovaní.

Keď sa podarí vybrať správny skelet, tak športovec nakoniec vyskúša topánku s vnútornou čižmičkou a urobia sa v prípade nutnosti ďalšie úpravy.

Odtlačok nôh a výroba športových ortopedických vložiek.

 

Špeciálna ortopedická vložka

Hovorí sa tomu „vedecká“ optimalizácia postavenia lyžiara v skeletovej obuvi. To, aby bolo v osi a neprepadalo do pronačnej pozície, docielime tak, že vyrobíme športovú ortopedickú vložku, ktorú vložíme do vnútornej čižmičky. Tým postavíme športovca tak, ako má stáť.

Jedným zo základných bodov je úprava a podpora nožnej klenby. Prvým krokom je monitorovanie na tenzometrickej doske, kde je vidieť postavenie športovca, jeho váhové rozloženie, prípadne váhová disbalancia.

Druhým krokom je vytvorenie špeciálneho odtlačku, ktorý slúži na vyrobenie individuálnej vložky. Bootfitter pritom zisťuje pocity lyžiara a spraví úpravy podľa jeho potrieb. Vložku potom môže podoprieť ešte stabilizátorom, ktorý pomáha  eliminácii extrémneho tlaku v lyžiarskom oblúku.

Nakoniec vytvorená vložka prechádza ešte frézovaním a brúsením, tak, aby perfektne sedla do lyžiarky.

                                                                                  

Exit mobile version