Site icon Zväz slovenského lyžovania

Lavíny a to, čo by ste o nich mali vedieť

Ako všetci isto dobre vieme, snehová lavína je je pohybujúce sa množstvo snehu, alebo snehu a ľadu. Môže obsahovať tisíce ton snehu, ktoré tvoria deštruktívnu silu. Tá dokáže zničiť stromy, lesy, lyžiarske priestory a celé budovy v krátkej chvíli.

Menšie lavíny sú tiež život ohrozujúce, dokonca aj pre vyškolených a dobre vybavených freeriderov. Šance na prežitie lavíny závisia od rôznych faktorov. Patrí medzi ne aj veľkosť lavíny, terén, čas potrebný na záchranu, šťastie a možnosť priblížiť sa k vrchnej vrstve snehu. Približne jedna štvrtina obetí lavín umiera z posuvu, zatiaľ čo iní môžu zostať nažive po určitý čas pod snehom.

 

Ako sa jej vyhnúť?

Je dôležité sa naučiť rozpoznať varovné signály. Ak chcete buď predpovedať lavínu, alebo sa jej vyhnúť, budete pre vás potrebné vedieť, ako vybrať svoju trasu. Taktiež treba preskúmať stabilitu snehovej pokrývky a zohľadniť poveternostné podmienky a ľudské faktory.

Analýza snehových vrstiev

Aby sa vytvorila lavína, musí byť pod stabilnou vrstvou snehu slabá, alebo nestabilná vrstva snehu. Lyžiar svojim pohybom môže poškodiť danú slabú vrstvu a tým lavínu spustiť.

 

 

Rozpoznávanie nebezpečných terénov

S dobrými znalosťami môžete tiež rozpoznať nebezpečné terény. Napríklad existuje väčšia šanca, že lavína začne na vyčnievajúcej (konvexnej) časti svahu ako na jeho zahĺbenej (konkávnej) časti.

Čo robiť, ak vás lavína zastihne

Vo freeride sa hovorí, že „rýchlosť je váš priateľ“. Ak lyžujete alebo snowboardujete dostatočne rýchlo (v oblastiach, ktoré to umožňujú), je väčšia šanca, že v prípade lavíny budete môcť odbočiť doľava alebo doprava na bezpečný bod. Nikdy sa nepokúšajte robiť skratky cez potenciálne nebezpečný terén.

Lavíny sa môžu vyskytovať kdekoľvek a kedykoľvek. Ak si ju všimnete pred vami, alebo okolo vás, vašou primárnou úlohou je snažiť sa im uniknúť buď doľava alebo doprava.

Ak vás zachytí, hlasno kričte, aby ste upútali pozornosť svojich priateľov. Potom pustite lyžiarske palice. Keď jazdíte na freeride teréne odporúčame, aby ste si nedávali popruhy okolo zápästí. Keď vás ťahá, máte pocit, že ste chytení do divokej a rýchlej rieky s váhami na nohách a rukách, pretože hustota ľudského tela je približne trikrát väčšia ako hustota lavíny. Ako vás bude niesť ďalej, budete sa ponárať hlbšie do snehu. Aby ste sa vyhli úplnému potopeniu pod vrstvu snehu, snažte sa vykonávať plavecký pohyb.

Na výber máte dva spôsoby:

Plávať na chrbte – týmto spôsobom sa vaša tvár otočí smerom k povrchu, čím získate väčšiu šancu rýchlejšie získať kyslík, ak vás lavína zavalí.
Plávať do kopca – plávaním sa dostanete bližšie k povrchu snehu.

Exit mobile version