V tomto článku sme si pre vás pripravili infografiku na tému „čo si nezabudnúť na turistiku“. Teraz sa však zameriame konkrétne na oblečenie, ktoré je ne/vhodné na výlety na horách.
Viac vrstiev
Viac vrstiev oblečenia vám umožní prispôsobiť sa počasiu, ktoré sa na horách dokáže zmeniť z minúty na minútu. Jednotlivé vrstvy, ktoré si môžete buď obliecť, alebo dať dolu, vám pomôžu udržiavať regulovanú teplotu.
Investujte
Turistické oblečenie vyššej kvality je naozaj dobrou investíciou.
Zostaňte suchí
Vaša základná vrstva oblečenia by mala pozostávať z látok, ktoré dokážu odvádzať vlhkosť. Takéto látky môžu byť napríklad polyester, polypropylén, nylon, alebo merino vlna. Nezabudnite si zobrať zo sebou vonkajšiu nepremokavú vrstvu, či už nepremokavú bundu, alebo pršiplášť. Výrobky, o ktorých výrobca tvrdí, že sú nepremokavé, musia mať šité spoje prelepené špeciálnou nepriepustnou páskou.
Prehľadajte šatník
Aj vaša skriňa môže obsahovať poklady v podobe oblečenia, na ktoré ste časom zabudli. Oblečenie na cvičenie alebo na iný aktívny pohyb sa môže dať využiť aj na turistiku. Uistite sa však, že spĺňa všetky požiadavky, o ktorých sme písali.
Spoliehate sa na bavlnu
Bavlnené oblečenie je síce lacné, no zachytáva zápachy a pot. Navyše, keď sa namočí, tak vás v žiadnom prípade neudrží v teple a pomaly schne.
Skromnosť
V tielku a krátkych nohaviciach vám síce nebude až také teplo, ale neochránia vás. Na horách musíte počítať s blatom, odreninami, štípancami od hmyzu alebo silným slnečným žiarením.
Žiadna pokrývka hlavy
Ak máte v pláne ísť na turistiku bez pokrývky hlavy, premyslite si to. Klobúk alebo čiapka so šiltom vás ochráni pred slnečným žiarením a malými čiastočkami. Naviac, vyhnete sa tvorbe vrások zo žmúrenia.
Pobyt na slnku bez ochrany
Odhalená, nechránená pokožka priam volá o spálenie. Výber oblečenia, ktoré bolo navrhnuté na ochranu proti slnečnému žiareniu a testované na potvrdenie jeho ultrafialového ochranného faktora (UPF), vám poskytne väčšiu kontrolu nad celkovou úrovňou vystavenia UV žiareniu.