Bežkovanie alebo treking so psom?

Pomaly sa blíži obdobie, ktoré praje snežným túram, snežniciam a bežkovaniu. Ak ste doteraz nevzali na tieto dobrodružstvá svojho štvornohého priateľa – určite vám to odporúčame. V tomto článku sa dozviete o potrebnej výbave a tipoch a trikoch, ako na to.

Uistite sa, že váš pes je pripravený

Je dôležité, aby ste si boli istí, že váš pes zvládne také adventúry, ako sú bežkovanie, alebo treking. Psík by mal byť zdravý, naučený chodiť na vôdzke, ovládať a poslúchať základné povely a mal by byť zvyknutý na trávenie času vonku. Niektorí z vás by si mohli myslieť, že len veľké psy budú dobre zvládať takéto zimné aktivity, ale nemusí to byť vždy tak. Veľkí psi síce budú jednoduchšie prechádzať hlbším snehom a horším terénom – ale ak máte aj menšieho, nadšeného psa, ktorý miluje sneh – neodopierajte mu radosť a zážitok!

Zdravie na prvom mieste

Či už vaše, alebo vášho štvornohého priateľa. Zamyslite sa najmä nad tým, či je váš pes zvyknutý na pohyb. Ak nie je zvyknutý na pravidelné prechádzky alebo iné dlhšie obdobia pohybu – vziať ich na dlhú túru v zime nie je dobrý nápad. Môžu sa veľmi rýchlo unaviť alebo prechladnúť. Naviac, bez teplého miesta na odpočinok by to mohlo viesť k omnoho nebezpečnejšej situácii. Pred tým, než ich so sebou zoberiete na dlhé bežkovanie, spravte si s nimi kratšie výlety po snehu a uvidíte, ako im to pôjde.

[clear]

Výbava, na ktorú by ste nemali zabudnúť

Rovnako, ako aj človek, tak aj pes sa potrebuje chrániť pred chladom. Zvážte, akú hrubú srsť má váš psík. Ak má kožuch ako husky, sneh a zima by mu pravdepodobne nemali až tak vadiť. No ak má srsť kratšiu, zaobstarajte mu kabát, aby ste ho udržali v teple. Nezabudnite ani na topánky, ktoré ochránia labky vášho kamaráta pred omrzlinami.

[clear]

Namiesto obyčajného obojku s vodítkom mu zaobstarajte postroj. Keby pes náhodou niekde uviazol, s postrojom ho jednoduchšie a hlavne bezpečnejšie zachránite. Ubezpečte sa, že máte vôdzku, ktorá sa tak ľahko nepoškodí a neroztrhne.

[clear]

Ako na každú inú dlhšiu prechádzku, určite budete musieť pribaliť pár ďalších dôležitých vecí pre vášho psíka – vodu a jedlo. Sklopná cestovná fľaša s miskou je vždy vhodná na výlety. Pribaľte si aj jedlo a pochúťky, ktorými mu doplníte energiu. Odporúčame, aby ste si vzali aj menší uterák, ktorým budete môcť osušiť labky od zvyškov snehu a lekárničku – keby náhodou. Možno ste to doteraz nezachytili, ale vyrábajú sa aj mini lekárničky pre psov, alebo psie batôžteky, v ktorých si sami môžu odniesť výbavu.

[clear]

Rôzne možnosti snežných aktivít – už si len vybrať

Teraz, keď je váš štvornohý kamarát pripravený, je dôležité sa rozhodnúť, aká aktivita je pre neho a pre vás ideálna. Začať môžete s tou najjednoduchšou – normálne treky a výlety po chodníkoch, cestách, alebo dláždených plochách. Ak je váš pes nováčikom v zimných aktivitách, takýmto spôsobom ich lepšie zapracujete a zistíte, ako to zvládajú. Stále majte na mysli to, že zimné obdobie prináša ďalšie mimoriadne podmienky, tak ako sme uviedli vyššie.

[clear]

Ak je váš pes so snehom kamarát a je zvyknutý na dlhší pobyt vonku, skúste s ním ísť na prechádzku do zasneženého lesa. Výlety mimo chodníkov znamenajú viac potenciálneho nebezpečenstva pre labky. Aby ste si trochu uľahčili brodenie cez sneh, skúste si na vychádzku zobrať snežnice.

[clear]

Nedovoľte, aby vo vás, alebo vo vašom psíkovi nedostatok teplého počasia zahnal vnútorné dieťa. Doprajte si pobyt na čerstvom vzduchu. Zima je skvelým ročným obdobím na rôzne dobrodružstvá, tak sa ich nebojte zažívať spoločne.

[clear]

No a nakoniec vám prinášame video, ako si niektorí psi vedia užívať zimu. Čo ten váš, už sa teší na sneh?