Moderné disciplíny sú mladým odvetvím, ktoré však môže mať masový zásah. „V dnešnej dobe je velmi lákavý ich extrémy prvok. Navyše sú určené pre inú skupinu ľudí – vychádzajú tak povediac z ulice. Vidíme v nich obrovský potenciál – budeme sa snažiť podporovať budovanie infraštruktúry. Budúcnosť je vo freestylových a snowboardových kluboch a tiež v orientácii na deti a mládež. Našou snahou je podchytiť tých, ktorí nie sú organizovaní. Teší nás, že slovenská freestyle jednotka, Michael Oravec, rozšíril svoj záber aj na U-rampu a tešíme sa na jeho výkony v tejto disciplíne, kde doteraz Slovensko nemalo svoje vrcholné zastúpenie,“ povedal prezident ZSL Martin Paško.
Medzi pretekárov štartujúcich pravidelne vo Svetovom pohári patrí aj snoubordista Samuel Jaroš: „Počas leta som mal kondičnú prípravu so Štefanom Čuvalom, s ktorým spolupracujem osem rokov. Komninovali sme ju aj s prípravou na nafukovacích airbagoch v rakúskom Banger Parku. Koncom augusta sme na mesiac odleteli na Nový Zéland za prvým snehom.“ Prvá súťaž čaká Jaroša 20. októbra na SP vo švajčiarskom Chure, kde sa predstaví v disciplíne big air. Potom ho čakajú podujatia v Kanade, Amerike, Švédsku, Švajčiarsku, Rakúsku a Gruzínsku. „V tejto sezóne chcem predstaviť triky, ktoré som v lete natrénoval na airbagoch, aj na snehu. Na Svetových pohároch sa chcem dostávať do finále a zajazdiť tak, aby som sa umiestnil v top 10 v rámci SP a na majstrovstvách sveta 2023 v Gruzínsku,“ skonštatoval Jaroš.
Vo svetovej snoubordovej konkurencii sa chystá opätovne pohybovať aj Matej Bačo. „V lete som sa venoval wakeboardingu, longboardingu, skateboardingu, chodil som do posilňovne, bicykloval som a celkovo som sa sústredil na fyzickú kondíciu. V zime by som sa na pretekoch seriálu Svetového pohára chcel prebojovať bližšie k pódiovým miestam a podať čo najlepší výkon na majstrovstvách sveta,“ poznamenal Bačo, ktorý na úvod súťažného ročníka absolvuje prvé štyri podujatia SP.